رنگ های مکمل

رنگ های مکمل که در کنار هم خوب به نظر می رسند را بشناسید.

آنچه که در این مقاله می خوانید:

آشنایی با تئوری رنگ ها و همچنین رنگ های مکمل

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه طراحان و هنرمندان رنگ های مکمل را پیدا می کنند؟

آنها از تئوری رنگ استفاده می کنند. نظریه رنگ ها ترکیبی کاربردی از علم و هنر است که برای تعیین رنگهای خوب در کنار هم استفاده می شود. چرخه رنگ در سال 1666 توسط ایزاک نیوتن اختراع شد که طیف رنگ را روی یک دایره ترسیم کرد. چرخه رنگ اساس نظریه رنگ است، زیرا رابطه بین رنگ ها را نشان می دهد.

رنگهایی که در کنار هم خوب به نظر برسند، هارمونی رنگ نامیده می شود. هنرمندان و طراحان از این موارد برای ایجاد ظاهر یا احساس خاصی استفاده می کنند. می توانید با استفاده از قوانین ترکیب رنگ، از چرخه رنگ برای پیدا کردن بهترین رنگ استفاده کنید.

دو نوع چرخ رنگ وجود دارد. چرخه رنگ RYB یا قرمز، زرد، آبی که معمولاً توسط هنرمندان استفاده می شود، زیرا به ترکیب رنگ ها کمک می کند. و همچنین چرخه رنگ RGB یا قرمز، سبز و آبی وجود دارد که برای استفاده آنلاین طراحی شده است، مانند صفحه کامپیوتر یا تلویزیون.

ترکیب رنگ ها

 1. مکمل
  دو رنگ که در دو طرف چرخه رنگ قرار دارند. این نوع ترکیب، کنتراست و تاثیر بالایی دارند و در کنار هم، روشن تر و برجسته تر به نظر می رسند.
  ترکیب رنگ های ابی روشن و قرمز
 2. تک رنگ
  سایه، تن و رنگ از یک رنگ پایه. ترکیب رنگی ظریف و محافظه کارانه را ارائه می دهد. این یک ترکیب رنگی همه کاره است که به راحتی می توان در طراحی پروژه ها برای ظاهر هماهنگ به کار برد.
  رنگ هایی از یک خانواده
 3. مشابه
  سه رنگ که در چرخه رنگ در کنار هم قرار گرفته اند. این ترکیب رنگ همه کاره است، اما می تواند تحملش سخت باشد. برای ایجاد تعادل در رنگ بندی مشابه، یک رنگ غالب را انتخاب کنید و از رنگ های دیگر به عنوان تکمیل کننده استفاده کنید.
  رنگ های مشابه
 4. سه گانه
  سه رنگ که به طور مساوی روی چرخه رنگ از هم فاصله دارند. این یک طرح رنگی با کنتراست بالا ارائه می دهد، و کمتر در همه جا استفاده می شود. این ترکیب پالت های رنگی پررنگ و پر جنب و جوش ایجاد می کند.
  رنگ های سه گانه
 5. تترادیک
  چهار رنگ که به طور مساوی روی چرخه رنگ از هم فاصله دارند. طرح های رنگی تترادیک جسورانه هستند و بهترین کار را می کنند اگر اجازه دهید یک رنگ غالب باشد و از دیگر رنگ ها به عنوان مکمل استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که هرچه رنگ های بیشتری در پالت خود داشته باشید، تعادل آن دشوارتر می شود.
  رنگ تترادیک
بیشتر بدانید:  سیاه سفید کردن عکس با 3 ابزار آنلاین، بدون نصب حتی یک نرم افزار!

رنگ های درجه اول، دوم و سوم

12 رنگ اصلی روی چرخه رنگ وجود دارد. در چرخه رنگ RGB، این رنگها قرمز، نارنجی، زرد، سبز فسفری، سبز ، سبز بهاری ، فیروزه ای ، لاجوردی ، آبی ، بنفش ، سرخابی و رز هستند.

چرخه رنگ را می توان به رنگهای درجه اول، دوم و سوم تقسیم کرد.

رنگهای درجه اول در چرخه رنگ RGB رنگهایی هستند که با اضافه شدن آنها، نور سفید خالص ایجاد می شود. این رنگها قرمز، سبز و آبی هستند. در چرخ رنگ RYB، رنگهای اصلی رنگهایی هستند که نمی توانند با رنگهای دیگر ترکیب شوند. سه رنگ اصلی وجود دارد: قرمز ، زرد و آبی.

رنگهای درجه دوم رنگهایی هستند که از ترکیب دو رنگ اصلی حاصل می شوند. سه رنگ ثانویه وجود دارد. در چرخ رنگ RGB، اینها فیروزه ای، سرخابی و زرد هستند. هنگامی که نور را با هم ترکیب می کنید، رنگ زرد، سبز و آبی فیروزه ای و آبی و قرمز رنگ سرخابی را ایجاد می کند. در چرخ رنگ RYB، رنگهای فرعی بنفش (قرمز مخلوط با آبی)، نارنجی (قرمز مخلوط شده با زرد) و سبز (زرد مخلوط با آبی) هستند.

رنگ های درجه سوم رنگهایی هستند که از ترکیب رنگ ثانویه با رنگ اصلی ایجاد می شوند. شش رنگ درجه سوم وجود دارد. در چرخ رنگ RGB اینها نارنجی ، سبز فسفری، سبز بهاری، لاجوردی، بنفش و رز هستند. در چرخ رنگ RYB، قرمز نارنجی، زرد نارنجی، زرد سبز، آبی سبز، آبی بنفش و قرمز بنفش هستند.

رنگ های درجه اول، دوم و سوم

رنگ های سرد و گرم

چرخه رنگ را می توان به دو رنگ گرم و سرد تقسیم کرد. ترکیب رنگهای موجود در یک چرخه رنگ اغلب دارای تعادل رنگهای گرم و سرد است. بر اساس روانشناسی رنگ، دمای رنگ های مختلف احساسات متفاوتی را برمی انگیزد. به عنوان مثال، گفته می شود رنگ های گرم آرامش و انرژی را در ذهن ایجاد می کند، در حالی که رنگ های سرد با آرامش و انزوا همراه هستند.

بیشتر بدانید:  حذف بک گراند عکس با 8 تا از بهترین ابزار های آنلاین به صورت کاملا رایگان

رنگهای گرم عبارتند از رنگهای قرمز تا زرد. گفته می شود این رنگ ها مانند خورشید گرما را به ذهن منتقل می کنند.

رنگهای سرد رنگهایی از آبی تا سبز و بنفش هستند. گفته می شود این رنگ ها مانند آب خنکی را به ذهن می آورند.

رنگ های سرد و گرم

سایه، رنگ و تن

می توانید با افزودن رنگ مشکی، خاکستری و سفید به رنگ اصلی، سایه ها، رنگ ها و تن های یک رنگ را ایجاد کنید.

سایه
سایه ای با افزودن رنگ مشکی به رنگ اصلی ایجاد می شود و رنگ را تیره می کند. و رنگی عمیق تر و غنی تر ایجاد می کند. سایه ها می توانند کاملاً چشمگیر و بسیار قوی باشند.

رنگ
یک رنگ با افزودن رنگ سفید به رنگ اصلی ایجاد می شود و رنگ را روشن می کند. این می تواند از شدت رنگ بکاهد و هنگام ایجاد تعادل در ترکیب رنگ های زنده تر مفید است.

تن
یک تن با ترکیب سیاه و سفید یا خاکستری، با یک رنگ پایه ایجاد می شود. مانند رنگ ها، تن ها نسخه های ظریف تری از رنگ اصلی هستند.

شدت، سایه و تن

5/5 - (1 امتیاز)
اگه دوست داشتی می تونی توی شبکه های اجتماعی با دوستات به اشتراک بزاری😉
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp