نکات مهم در عکاسی

نکات مهم در عکاسی با موبایل که باعث جلب توجه کاربر می شود/ 10 گام ساده

آنچه که در این مقاله می خوانید:

ممکن است کلیشه ای به نظر برسد، اما تنها قانون در عکاسی این است که هیچ قانونی وجود ندارد. با این حال، تعدادی نکات مهم در عکاسی وجود دارد که تقریباً در هر شرایطی می توان از آن برای افزایش تأثیر صحنه بر مخاطب استفاده کرد.

این دستورالعمل ها به شما کمک می کند تا عکس های جذاب تری بگیرید، به آنها تعادل طبیعی بدهید، توجه را به قسمت های مهم صحنه جلب کنید.

10 تا از نکات مهم در عکاسی

1) قانون یک سوم

تصور کنید که تصویر شما با 9 خط عمودی و 2 خط افقی به 9 قسمت مساوی تقسیم شده است. قانون یک سوم می گوید که شما باید مهمترین عناصر صحنه خود را در امتداد این خطوط یا در نقاطی که تلاقی می کنند قرار دهید.

انجام این کار باعث ایجاد تعادل و علاقه به عکس شما می شود. حتی برخی از دوربین ها گزینه ای برای اضافه کردن قانون یک سوم شبکه بر روی صفحه LCD ارائه می دهند و استفاده از آن را حتی ساده تر می کند.

قانون یک سوم در عکاسی

2) متعادل سازی عناصر

قرار دادن سوژه اصلی در خارج از مرکز، مانند قانون یک سوم، عکس جالب تری ایجاد می کند، اما می تواند در صحنه خلأ ایجاد کند که باعث می شود احساس خالی بودن کنید. شما می توانید با قرار دادن یک شی دیگر با اهمیت کمتر برای پر کردن فضا، به ترکیب متوازن و حتی “وزن بصری” موضوع اصلی دست پیدا کنید.

قانون متعادل سازی در عکاسی

3) خطوط پیشرو

وقتی به عکس نگاه می کنیم، چشم ما به طور طبیعی در امتداد خطوط کشیده می شود. با تفکر در مورد نحوه قرار دادن این خطوط اصلی در ترکیب خود، می توانید بر نحوه مشاهده تصویر تأثیر بگذارید، و مخاطب را به سمت تصویر بکشانید.

بیشتر بدانید:  ساخت ایمیل یکبار مصرف با 3 تا از بهترین سرویس های رایگان!

انواع مختلفی از خط وجود دارد: خطوط مستقیم، مورب، منحنی، زیگزاگ، شعاعی و غیره، و هر کدام می توانند برای افزایش تاثیر گذاری عکس ما استفاده شوند.

قانون خطوط پیشرو در عکاسی

4) تقارن و الگوها

ما با تقارن و الگوهای طبیعی و ساخت بشر احاطه شده ایم. آنها می توانند ترکیبات بسیار چشم نوازی بسازند، به ویژه در شرایطی که انتظار نمی رود.

استفاده از قانون تقارن

5) مکان عکاسی

قبل از عکاسی از سوژه خود، زمانی را صرف این کنید که از کجا عکس بگیرید. دیدگاه ما تأثیر بسزایی در ترکیب عکس ما دارد و در نتیجه می تواند بر پیام ارسال شده توسط عکس تأثیر بسزایی بگذارد. به جای عکاسی از سطح چشم، عکاسی را از بالا، پاییین تر از سطح زمین، از پهلو ، از پشت ، از راه دور، از فاصله نزدیک تر و غیره در نظر بگیرید.

مکان عکاسی

6) پس زمینه عکس

چند بار عکسی گرفته اید که فکر می کردید عالی است، اما متوجه شده اید که تصویر نهایی فاقد تأثیر است؟
چشم انسان در تشخیص عناصر مختلف در یک صحنه عالی است، در حالی که دوربین تمایل دارد زمینه و پس زمینه را یکنواخت کند، و این اغلب می تواند یک عکس عالی را خراب کند.

خوشبختانه معمولاً هنگام عکاسی براحتی می توان بر این مشکل فائق آمد. در اطراف به دنبال یک زمینه ساده و محجوب باشید و عکس خود را طوری بگیرید که باعث از بین رفتن موضوع نشود.

اگر می خواهید راجب حذف پس زمینه عکس و جایگزین کردین پس زمینه دیگر بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم مقاله حذف بک گراند عکس را حتما بخوانید.

بیشتر بدانید:  تولید پادکست با موبایل با 5 تا از بهترین اپلیکیشن های اندروید!

پس زمینه عکس

7) عمق عکس

از آنجا که عکاسی یک رسانه دو بعدی است، ما باید ترکیب خود را با دقت انتخاب کنیم تا حس و عمق موجود در صحنه واقعی را منتقل کند. با قرار دادن اشیاء در پیش زمینه، وسط زمینه و پس زمینه می توانید در عکس عمق ایجاد کنید.

یکی دیگر از تکنیک های مفید، ترکیب و همپوشانی است، جایی که عمداً یک شیء را با شیء دیگر مبهم می کنید. چشم انسان به طور طبیعی این لایه ها را تشخیص داده و آنها را از نظر ذهنی جدا کرده و تصویری با عمق بیشتر ایجاد می کند.

انتقال حس و عمق به عکس

8) کادر بندی

جهان پر از اجسامی است که قابهای طبیعی کاملی مانند درختان، طاق نماها و سوراخ ها ایجاد می کنند. با قرار دادن این موارد در عکس، به جدا کردن سوژه اصلی از بقیه اجسام کمک می کنید. نتیجه این کار، یک تصویر متمرکزتر است که به طور طبیعی چشم شما را به سوژه اصلی مورد علاقه می کشاند.

تاثیر کادر بندی بر عکاسی

9) برش

اغلب یک عکس فاقد تأثیر است زیرا سوژه اصلی آنقدر کوچک است که در شلوغی محیط اطراف خود گم می شود. با برش دور سوژه، “نویز” پس زمینه را حذف می کنید و اطمینان حاصل می کنید که سوژه توجه بیننده را جلب می کند.

برش موارد اضافی در عکس

10) آزمایش

با آغاز عصر دیجیتال در عکاسی و تولیدگوشی هایی مخصوص عکاسی، دیگر نباید نگران هزینه پردازش عکس بود. در نتیجه، ما می توانیم هزاران عکس بگیریم و هر کدام را که دوست نداریم بدون هیچ هزینه اضافی حذف کنیم. از این مورد استفاده کنید و عکس های خود را تست کنید. تا زمانی که این کار را امتحان نکنید هرگز نمی دانید که آیا ایده ای جواب می دهد یا خیر.

بیشتر بدانید:  ساخت کاور هایلایت اینستاگرام به صورت گام به گام از طریق canva.

تست کردن عکس ها

سخن آخر

با رعایت این نکات مهم در عکاسی می توانید چشم هر بیننده ای را به اثر خود جذب کنید، اگر شما نیز نکته ای می دانید زیر همین مقاله برای بقیه کامنت بگذارید.

راستی آیا شما تا حالا از این قوانین استفاده می کردید؟

منبع این مقاله وبسایت photographymad می باشد

به این مقاله امتیاز بدید
اگه دوست داشتی می تونی توی شبکه های اجتماعی با دوستات به اشتراک بزاری😉
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp