موبایل فرندلی کردن سایت

موبایل فرندلی کردن سایت با 9 گام کاربردی و مهم !

آنچه که در این مقاله می خوانید:

بیست سال پیش، هیچ کس حتی جرات نمی کرد پیش بینی کند که درآینده اکثر مردم وب سایت ها را از طریق تلفن های هوشمند خود تماشا می کنند. شاید حتی بعضی ها نمی دانستند که تلفن هوشمند چیست، اما وقتی اولین آیفون در سال 2007 رونمایی شد، همه چیز تغییر کرد.
با گذشت زمان، مردم دیدند هنگام استفاده از تلفن های همراه خود احساس راحتی بیشتری می کنند. و به همین دلیل امروزه میبینیم که تعداد بیشتری از کاربران از تلفن های هوشمند خود استفاده می کنند، پس باید مطمئن شوید که وب سایت شما برای موبایل مناسب است. و اگر مناسب نیست باید با نحوه موبایل فرندلی کردن سایت آشنا شوید.

موبایل فرندلی کردن یعنی چی؟

یک وب سایت سازگار با تلفن همراه نمایانگر سایتی است که برای مشاهده در تلفن های هوشمند نیز طراحی شده است. این بدان معناست که طراحی وب سایت برای صفحه های کوچکتر مناسب است. همچنین یک سایت موبایل فرندلی باید سریع بارگیری شود.

آیا سایت من موبایل فرندلی است ؟

اگر در سالهای اخیر وب سایت خود را راه اندازی کرده اید، احتمالاً سایت شما از قبل با موبایل سازگار است. سیستم های مدیریت محتوای جدید (CMS) قبلاً با این نیاز منطبق شده اند و اطمینان حاصل کرده اند که هر سایتی بر روی همه دستگاه های مدرن به خوبی کار می کند. قالب های موجود در وردپرس یا سایر پلتفرم های محبوب واکنش گرا هستند، به این معنی که می توانند با صفحه نمایش شما سازگار شوند.

یکی از راههای تشخیص اینکه آیا سایت شما با موبایل سازگار است یا خیر، بررسی کدهای وبسایت است اما اگر دانش برنامه نویسی ندارید می توانید سایت را از چندین دستگاه تلفن همراه (داشتن دوستان با تلفن های مختلف می تواند در این امر به شما کمک کند). با این حال، این بدان معنا نیست که شما صد درصد برای کاربران تلفن سایت خود را طراحی کرده اید.

طراحی به خودی خود بسیار مهم است، اما باید بدانید که سرعت بارگذاری سایت شما در تلفن همراه چقدر است. ابزارهای آنلاین ساده ای وجود دارد که به صورت آنلاین  به شما می گوید سرعت سایت شما چقدر است.

سریعترین راه برای تشخیص اینکه آیا وب سایت شما موبایل فرندلی است یا خیر ، بررسی سایت با ابزار Google Mobile-friendly test است که در آن شما به سادگی آدرس سایت خود را وارد می کنید. گوگل وب سایت شما را در یک مدل کوچک از تلفن هوشمند بارگذاری و بررسی می کند و نتایج را با شما به اشتراک می گذارد.

بیشتر بدانید:  آموزش ثبت دامنه ir در سایت ایرنیک به صورت گام به گام .

بررسی موبایل فرندلی بودن سایت

اگر علاقه مند به یادگیری جزئیات فنی بیشتر در مورد سایت تلفن همراه خود هستید، یک ابزار عالی دیگر وجود دارد که می توانید به صورت آنلاین سایت خود را بررسی کنید. 

GTmetrix به شما این امکان را می دهد که آدرس وب سایت خود را وارد کنید (درست مانند ابزار قبلاً ذکر شده)، که به شما گزارش هایی در مورد عملکرد و ساختار سایت شما به شما نشان می دهد، و بر اساس آن عوامل به شما نمره می دهد.

بررسی موبایل فرندلی بودن سایت با gtmetrix

اگر جزئیات را با این ابزار بررسی کنید، می توانید نقاط ضعف سایت خود را شناسایی کنید. این می تواند نقطه شروع فرآیند بهینه سازی شما باشد.

نحوه موبایل فرندلی کردن سایت:

اکنون که سایت خود را آزمایش کرده اید، به احتمال زیاد ممکن است برای موبایل بهینه نشده است. زیرا همیشه چند عنصر وجود دارد که می توان آنها را بهبود بخشید. در ادامه به نحوه موبایل فرندلی کردن سایت می پردازیم.

روی طراحی ساده تمرکز کنید:

اگر هنوز برای قالب وب سایت خود تصمیم نگرفته اید، سادگی را در نظر داشته باشید. دستگاه های تلفن همراه دارای صفحه نمایش کوچکتر هستند، به این معنی که عناصر کمتری را می توان روی آنها نمایش داد.

لازم نیست هر تصویری که روی دسکتاپ نشان می دهید در صفحه تلفن همراه قابل مشاهده باشد و هر آیتم یا نماد نباید در آن گنجانده شود. یک وب سایت تلفن همراه باید ساده باشد و به بازدیدکنندگان کمک کند تا اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورند.

رسپانسیو بودن قالب:

اگر از وردپرس استفاده می کنید، مطمئن شوید که قالب شما رسپانسیو یا واکنش گرا است. این بدان معناست صفحات سایت شما در انواع دستگاه ها و اندازه ها به خوبی قابلیت نمایش و ارائه را دارند.

استفاده از منوی مناسب:

یک منوی تلفن همراه، باید همه موارد را در یک ویجت پنهان کند و تنها زمانی نمایش داده شود که کاربر تصمیم بگیرد با ضربه زدن روی نماد منو، آن را تماشا کند. کاربران وردپرس به راحتی می توانند منوهای تلفن همراه را با افزونه های رایگان مانند Responsive Menu ایجاد کنند.

بیشتر بدانید:  بهترین افزونه چت آنلاین برای سایت وردپرسی در سال 2021.

استفاده از فونت مناسب:

بسیاری از مبتدیان نمی دانند که فونت ها “سنگین” هستند. بارگذاری فونت های غیر استاندارد در سایت شما زمان انتظار کاربران موبایل را افزایش می دهد و کاربر پسند نخواهد بود.

بهینه سازی تصاویر:

یکی از بزرگترین تغییرات مثبت که می توانید در سایت خود انجام دهید، بهینه سازی تصاویر است. یک تصویر غیربهینه شده می تواند وب سایت تلفن همراه شما را غیر قابل استفاده کند. تفاوت بارگیری 2 مگابایت به جای 40 کیلوبایت داده را تصور کنید. بله ، ما در مورد ثانیه صحبت می کنیم.

در مورد فایل های تصویری باید به چند نکته توجه کرد:

  1. تغییر اندازه تصاویر- تصاویر را بزرگتر از آنچه که نیاز دارید بارگذاری نکنید.
  2. پنهان کردن تصاویر بزرگ- پنهان کردن تصاویر بزرگ در نسخه تلفن همراه یا آپلود تصاویر کوچکتر.
  3. فشرده سازی و کاهش حجم تصاویر- کیفیت پایین عکس واضح نیست، اما سرعت وب سایت شما را افزایش می دهید.
  4. بارگذاری تنبل تصاویر- فقط هنگامی که کاربر به آن پیمایش می کند، تصاویر را نشان دهد. می توانید از Smush، یک افزونه رایگان برای این کار استفاده کنید.

برای بهینه سازی تصاویر، می توانید از ابزارهای آنلاین رایگان مانند Kraken استفاده کنید که به شما امکان می دهد تصاویر خود را بارگذاری کرده و کیفیت خروجی را انتخاب کنید.

اگر از قبل تصاویر زیادی در سایت خود دارید، تغییر تک تک آنها می تواند سخت باشد. خوشبختانه اگر از وردپرس استفاده می کنید، می توانید از افزونه های تخصصی مانند ShortPixel استفاده کنید که تصاویر را در کل وب سایت شما فشرده و بهینه می کند.

از متن های طولانی استفاده نکنید:

همه چیز به سرعت مربوط نمی شود. داشتن پاراگراف های طولانی متن باعث می شود سایت تلفن همراه شما قابل خواندن نباشد. اطمینان حاصل کنید که قسمت های بزرگی از متن را با یک جداکننده کوچک کرده اید.

همچنین می توانید از تصاویر برای تعامل بیشتر متن استفاده کنید، اما مطمئن شوید که در این حالت از تصاویر بهینه شده استفاده می کنید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که دکمه های فراخوانی یا کال تو اکشن به اندازه کافی بزرگ و قابل مشاهده هستند تا کاربران مجبور نباشند از قلم برای فشار دادن آنها استفاده کنند.

حذف پاپ آپ:

مهم نیست که چه چیزی برای ارائه دارید، پاپ آپ را در سایت تلفن همراه خود نشان ندهید. مردم به طور کلی پاپ آپ را دوست ندارند، اما داشتن یکی از آنها در سایت های تلفن همراه فقط بار اضافی برای سایت شما دارد. آنها همچنین افرادی را که از طریق تلفن خود در حال مرور هستند ناامید می کنند.

بیشتر بدانید:  افزونه های مهم وردپرس کدام ها هستند؟ آشنایی کامل با 10 تای آن ها .

اگر مجبور هستید یک پیشنهاد ویژه نشان دهید یا آدرس ایمیل افراد را بخواهید ، می توانید این کار را با نشان دادن یک بنر یا ویجت ساده در سایت تلفن همراه خود انجام دهید.

قابلیت سرچ در وب سایت:

به جای اینکه به افراد اجازه دهید در سایت شما به جستجوی یک صفحه خاص بپردازند، با پیاده سازی یک عملکرد جستجو به آنها کمک کنید آنچه را که می خواهند پیدا کنند. بسته به میزان اهمیت آن برای شما، می توانید یک فرم جستجو در بالا یا پایین صفحه خود قرار دهید.

داشتن فرم تماس مناسب:

فرم تماس خود را به راحتی در دسترس قرار دهید و با نشان دادن یک دکمه افراد را قادر سازید تا با شما تماس بگیرند. اگر شغلی دارید و می خواهید مردم با شما تماس بگیرند.  باید مطمئن شوید که آنها به راحتی می توانند اطلاعات تماس شما را پیدا کنند.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که پیوندی به فرم تماس خود داشته باشید، اگر می خواهید افراد از طریق تلفن با شما تماس بگیرند، باید شماره تلفن خود را همان جا قرار دهید. این به افراد امکان می دهد فقط با کلیک روی شماره تلفن با شما تماس بگیرند.

اگر می خواهید این امر را حتی بیشتر بهبود بخشید، یک افزونه رایگان وردپرس وجود دارد که به شما امکان می دهد یک دکمه تماس را در صفحات تلفن همراه قرار دهید. افزونه WP Call Button  به شما کمک می کند تا دکمه ای را طراحی کنید که همیشه برای کاربران تلفن های هوشمند قابل مشاهده باشد و به آنها امکان می دهد به راحتی با شما تماس بگیرند.

سخن آخر:

در این مقاله به 9 نکته ای پرداختیم که شاید کمتر کسی به آن ها دقت می کند. اما فقط به اینجا ختم نمی شود اطلاعات خود را در زمینه موبایل فرندلی کردن سایت بیشتر کنید و اگر جایی سوال داشتید زیر همین مقاله کامنت بگذارید یا با تیم وب سیبا تماس بگیرید.

4/5 - (1 امتیاز)
اگه دوست داشتی می تونی توی شبکه های اجتماعی با دوستات به اشتراک بزاری😉
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp

این پست دارای 2 نظر است

  1. ترند موزیک

    مطالبتون جالب بودن درباره موبایل فرندلی کردن

نظرات بسته شده اند.