بهینه سازی سایت چیست

بهینه سازی سایت یا همان سئو چیست؟ آشنایی جامع با آن از ابتدا تا انتها.

آنچه که در این مقاله می خوانید:

آیا می خواهید همه چیز را در مورد سئو یا بهینه سازی سایت یاد بگیرید؟ قبل از اینکه به شما نحوه عملکرد و نحوه انجام آن را آموزش دهم ، ابتدا به تعریف سئو و سپس به نحوه عملکرد SEO می پردازم.

بهینه سازی سایت یا سئو چیست

سئو فرآیند برداشتن گام هایی برای کمک به رتبه بندی وب سایت یا بخشی از محتوای سایت شما در گوگل است.

تفاوت اصلی بین سئو و تبلیغات پولی در این است که شما با سئو برای حضور در بین رتبه های برتر گوگل هزینه نمی کنید و با کسب دانش می توانید خودتان وبسایتتان را سئو کنید. برای ساده تر توضیح دادن سئو یک مثال برای تان می زنم، شما زمانی که سرچ کردید (سئو چیست) یک سری مقاله به شما نمایش داده شد که در بین این مقالات یک مقاله در رتبه اول قرار دارد و یک مقاله در رتبه هزارم . شما با سئو مطالب سایتتان را به رتبه اول می آورید تا افراد بیشتری وارد سایتتان شوند

موتور جستجو چیست؟

موتورهای جستجو عبارتند از سیستم ها یا الگوریتم هایی برای خزیدن، فهرست بندی و رتبه بندی محتوای وب برای نمایش آنها به صورت مرتب بر اساس جستجوهای کاربران.

وقتی به موتورهای جستجو اشاره می کنیم، ما فقط در مورد گوگل صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد Bing ، Yahoo! ، Baidu و دیگر موتور ها نیز صحبت می کنیم.

حتی YouTube و Pinterest را می توان موتورهای جستجو در نظر گرفت زیرا اغلب برای کشف محتوا استفاده می شوند.

اما گوگل با 92 درصد سهم بازار جستجو، رهبر واضح گروه است. هر موتور جستجو روش و معیارهای رتبه بندی خود را دارد. اما هدف نهایی همیشه یکسان است: ارائه بهترین نتایج به آنچه کاربران به دنبال آن هستند.

سهم گوگل در بازار جستجو

عناصر سئو:

سئوی داخلی و سئوی خارجی
وقتی صحبت از SEO می شود، دو گام مهم وجود دارد: سئوی داخلی و سئوی خارجی سایت.

سئو داخلی در مورد ایجاد محتوا برای بهبود رتبه شما است. مثلا این امر شامل گنجاندن کلمات کلیدی در صفحات و محتوای شما، نوشتن محتوای با کیفیت بالا، استفاده از متا برچسب ها، و عناوین شما غنی از کلمات کلیدی و خوب نوشته شده یاشد و ….

سئوی خارجی در خارج از وب سایت شما اتفاق می افتد ، مانند کسب بک لینک است شما در سئوی خارجی باید بین سایت خود و سایر سایت ها ارتباط برقرار کرده و بتوانید بک لینک بگیرید

سئوی داخلی و خارجی

استراتژی های SEO:

کلاه سیاه در مقابل کلاه سفید
من همیشه گفته ام که سئو امری بلند مدت است و در زمان کوتاهی نمی شود به نتایج دلخواه رسید . با این حال،  برخی از افراد ترجیح می دهند دستاوردهای سریع را به دست آورند و به کار دیگری بپردازند.

وقتی صحبت از سئو یا بهینه سازی سایت می شود، دستیابی سریع به سود و کسب رتبه برتر، اغلب “SEO کلاه سیاه” نامیده می شود. افرادی که از سئوی کلاه سیاه استفاده می کنند تمایل دارند از تاکتیک های زیرکانه ای مانند پر کردن کلمات کلیدی و گرفتن بک لینک زیاد از منابع بی کیفیت برای رتبه بندی سریع استفاده کنند. ممکن است با سئوی کلاه سیاه برای مدتی بازدید کننده خوبی بگیرید، اما پس از مدتی، Google سایت شما را مجازات و حتی در لیست سیاه قرار می دهد، و بعد آن هرگز رتبه بندی نخواهد کرد.

بیشتر بدانید:  بودجه خزش Crawl Budget چیست؟ چرا برای سئو مهم است؟

از سوی دیگر، SEO کلاه سفید راهی برای ایجاد یک رتبه پایدار است. اگر SEO را از این طریق انجام دهید، بر مخاطبان واقعی خود تمرکز خواهید کرد.

شما سعی کنید با رعایت قوانین موتور جستجو، بهترین محتواهای ممکن را در اختیار کاربران خود قرار دهید .

اما علاوه بر سئوی کلاه سیاه و سفید چیزی به نام SEO کلاه خاکستری وجود دارد. این بدان معناست که به اندازه سئوی کلاه سفید خالص یا بی گناه نیست، اما به اندازه تکنیک های کلاه سیاه هم گناهکار نیست. شما سعی نمی کنید کسی را فریب دهید یا گوگل را عمداً با کلاه خاکستری بازی دهید. با این حال، شما در حال تلاش برای بهینه سازی سایت خود هستید.

سئوی کلاه سیاه، سفید و خاکستری

مبانی بازاریابی سئو:

اکنون زمان آن فرا رسیده است که نحوه انجام بازاریابی سئو را بیاموزید. SEO نیاز به عمل و زمان زیادی دارد. درواقع سئو چیزی نیست که بتوانید امروز ان را انجام دهید و انتظار داشته باشید فردا نتایج آن را ببینید. سئو اقدامات روزانه را با هدف موفقیت طولانی مدت انجام می دهد.

محتوا
احتمالاً قبلاً شنیده اید که گفته اند: “محتوا پادشاه است.” اما چرا؟
زیرا یک کاربر گوگل وقتی صفحه ای را باز می کند انتظار دارد نیاز های او را به خوبی برطرف کند. وقتی شما مطلبی با عنوان نحوه پخت قرمه سبزی در گوگل سرچ می کنید گوگل بهترین دستور العمل را به شما نمایش می دهد

کیفیت
ارائه محتوای با کیفیت آسان نیست، اما خبر خوب این است که همیشه نیازی نیست محتوای خود را از ابتدا خودتان ایجاد کنید. شما می توانید از آنچه دیگران ایجاد کرده اند انتقاد کنید اما به سادگی ارزش بیشتری به مقاله خود اضافه کنید و محتوای خود را عمیق تر کنید.

نکته اصلی این است که محتوای شما باید مشکلی را حل کند یا راه حلی برای هر چیزی که خواننده را به پست شما می آورد ارائه دهد. اگر اینطور نباشد، آنها به سرعت از صفحه شما خارج می شوند و به Google می گویند محتوای شما مشکل کسی را حل نمی کند.

4 نکته برای ایجاد محتوای با کیفیت

در اینجا بهترین راهنمایی های من برای ایجاد بهترین محتوا که خوانندگان دوست دارند و Google به آنها احترام می گذارد ، آمده است:

 1. درک مقصود کاربر: شما باید بدانید که خواننده وقتی در صفحه شما قرار می گیرد می خواهد چه کاری انجام دهد.
 2. شناخت کاربر: شما همچنین باید بدانید خواننده شما کیست، چه چیزی را دوست دارد، چه چیزی را دوست ندارد و چرا آنها در صفحه شما هستند.
 3. متن را از هم جدا کنید: توجه افراد به متون کوتاه است و نوشتن متن های بلند دیگر تاثیری ندارد. شما باید مقاله خود را با تعداد زیادی سرصفحه و تصاویر تجزیه کنید.
 4. رسیدن به هدف: هیچ چیز بدتر از خواندن یک مقاله بی سر و ته نیست، مقاله شما باید هدف داشته باشد و خواننده در انتها نیاز خود را برطرف کرده باشد
بیشتر بدانید:  دلایل پنالتی شدن سایت توسط گوگل و نحوه رفع این مشکل.

شناخت ابزار های سئو

دو ابزار مهم سئو

برای شروع کار باید ابزارهای اولیه را بدانید. آنها به تشخیص نحوه شروع کار، برنامه ریزی، ایجاد بهینه سازی های اولیه و پیگیری تأثیر هر اقدام کمک می کنند.

در بیشتر موارد، ما در مورد دو ابزار ضروری SEO صحبت می کنیم: Google Analytics و Google Search Console.

گوگل هر دو را به صورت رایگان ارائه می دهد و آنها نقش بسزایی در استراتژی سئوی شما خواهند داشت. بیایید آنها را بهتر بشناسیم!

گوگل آنالیتیکس

Google Analytics یک ابزار تجزیه و تحلیل داده پرکاربرد است که مجموعه وسیعی از منابع را برای ارزیابی عملکرد استراتژی های دیجیتال فراهم می کند. و به شما می تواند از طریق راه های زیادی کمک کند:

 • می توانید با آ،ن ابزار مخاطبان خود را بهتر بشناسید.
 • صفحات پربازدید خود را می شناسید.
 • نظارت بر تعداد ترافیک ارگانیک.
 • مشخص می شود کدام کانال ها بیشترین ترافیک را ایجاد می کنند (ایمیل، شبکه های اجتماعی، و غیره).
 • درک مشارکت کاربران

این ها فقط یک نمونه از تجزیه و تحلیل موجود در Google Analytics است که از مراحل برنامه ریزی تا اجرای SEO را پوشش می دهد.

شما داده های بسیار بیشتری در این ابزار پیدا می کنید که به استراتژی شما کمک می کند.

گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول ابزاری برای تسهیل ارتباط بین سایت و گوگل است که گزارشات ارزشمندی از SEO را ارائه می دهد. برخی از این گزارشات عبارتند از:

 • می فهمید که ایا مشکلی در ایندکس شدن صفحات سایت شما وجود دارد یا خیر.
 • می فهمید که آیا سایت شما توسط Google  جریمه شده است یا خیر.
 • موقعیت متوسط ​​صفحات خود را در SERPs نظارت کنید.
 • میزان کلیک ارگانیک صفحات خود را در SERPs مشخص کنید.
 • متوجه می شوید که کدام کلیدواژه ها سایت شما را در SERP جایگاه بهتری دارند.
 • می فهمید کدام سایت ها به سایت شما بک لینک می دهند.
 • می توانید بک لینک های مشکوک و اسپم را به گوگل گزارش کنید.

انواع جستجوها

در طول فرایند سرچ، افراد ممکن است از انواع مختلف جستجو برای حل سوالات خود استفاده کنند.

بیشتر بدانید:  متن لنگر یا همان انکرتکست چیست و چه تاثیری بر سئوی وب سایت دارد؟

برای ایجاد استراتژی سئوی مناسب و بهینه سازی سایت، شما باید نیت پشت هر جستجو را درک کنید تا آنچه را که کاربران به دنبال آن هستند با آنچه وب سایت شما برای آنها به ارمغان می آورد، مطابقت دهید.

بیایید نگاهی به انواع اصلی جستجوها بیندازیم.

ناوبری
جستجوی ناوبری زمانی است که کاربر از قبل می داند به دنبال کدام سایت است و به ندرت مقصد نهایی خود را تغییر می دهد.

گویی آنها به جای به خاطر سپردن یک نشانی اینترنتی کامل یا یافتن پیشنهادات گوگل، از گوگل به عنوان میانبر استفاده می کنند.

معامله ای
جستجوی معاملاتی مربوط به خریدها هستند. برای مثال، ممکن است کاربران به دنبال خرید یک محصول، یافتن آدرس فروشگاه یا مقایسه قیمت ها باشند.

این نوع جستجو بسیار ارزشمند است زیرا می تواند مستقیماً منجر به فروش شود، زیرا کاربر در حال حاضر در مرحله پیشرفته تری از فرآیند سرچ است

اطلاعاتی
جستجوهای اطلاعاتی زمانی است که کاربران به دنبال اطلاعاتی در مورد یک موضوع، محصول یا مارک هستند.

در این مرحله، آنها هنوز نمی دانند چه می خواهند، زیرا در ابتدای فرآیند خرید هستند.

محلی
در این سرچ کاربران به دنبال رستوران ها، سینما، فروشگاه ها، هتل ها، مدارس یا ادارات، در میان سایر موسسات که دارای موقعیت فیزیکی می باشند در نزدیک خود هستند.

انواع دیگر جستجو
انواع دیگری از جستجو وجود دارد که یک کاربر ممکن است انجام دهد ، مانند:

 • اخباری
 • سازمانی
 • موسیقی
 • علمی
 • اطلاعات دقیق (آب و هوا ، تاریخ و غیره)
 • تصاویر
 • فیلم

توجه داشته باشید که برای هر نوع جستجو، گوگل دائماً به دنبال ارائه نتایج خاص تری است.

برای جستجوی محصولات (معامله ای)، پیشنهاداتی را از Google Shopping دریافت می کنیم. هنگامی که به دنبال آهنگ خاصی هستید، نتایج شامل اشعار و یک موزیک ویدیو در YouTube است.

هدف گوگل بهبود تجربه جستجو با نتایج دقیق تر برای کاربران است.

نتیجه گیری

امیدوارم از این مقاله استفاده زیادی کرده باشید زیرا اطلاعات زیادی در اینجا وجود دارد. مطمئن شوید که در مسیر بازاریابی SEO و بهینه سازی سایت خود گام برمی دارید. مهمترین نکته ای که در مورد SEO باید به خاطر بسپارید این است که هیچ میانبری در این کار وجود ندارد. شما باید کارها را به درستی انجام دهید و فراتر از این حرکت کنید زیرا این گونه شما را متمایز می کند.

اگر می خواهید نتایج را در سایت خود ببینید، حداقل شش ماه را به آن اختصاص دهید. شما باید دائما در وب سایت خود محتوای جدید تولید کنید، آن را مرتباً به روز کنید و به ایجاد محتوای جدید عالی برای تازه سازی سایت خود و نشان دادن فعالیت خود در Google ادامه دهید.

4.5/5 - (2 امتیاز)
اگه دوست داشتی می تونی توی شبکه های اجتماعی با دوستات به اشتراک بزاری😉
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp