DNS چیست و چگونه کار می کند

DNS چیست و چگونه کار می کند ؟ به زبان ساده

آنچه که در این مقاله می خوانید:

DNS چیست؟

DNS چیست ؟ dns مانند دفترچه تلفن اینترنت است ، کاربرهای اینترنت از طریق نام دامنه مانند websiba.com وارد سایتی می شوند و اطلاعات کسب می کنند اما مرورگرهای وب با آدرس های IP با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. DNS نام دامنه را به آدرس های IP ترجمه می کند تا کاربران بتوانند به اطلاعات دست یابند.
یادآوری آدرس های IP مانند 192.168.1.1 برای انسان ها دشوار است و نمی توانند به یاد آورند که مثلا آدرس IP سایت دیجی کالا چیست و آن را در گوگل سرچ کنند تا وارد سایت دیجی کالا شوند . اما توسط DNS  فقط کافیست نام دامنه Digikala را در گوگل سرچ کنند ، خود DNS الباقی کارها را انجام می دهد.

DNS چگونه کار می کند ؟

DNS نام وب سایت مانند WWW.example.com را به آدرس IP مانند 192.168.1.1 ترجمه می کند ، IP هر وب سایت مانند اثر انگشت منحصر به فرد است و این آدرس برای یافتن وب سایت ضروری است. به طور مثال برای یافتن خانه از آدرس خیابان استفاده می شود

DNS چیست به زبان ساده

تاریخچه ای کوتاه از DNS :

سی سال پیش وقتی اینترنت هنوز در ابتدای راه بود اگر فردی می خواست وارد وب سایتی بشود باید آدرس ip آن وبسایت را می دانست تا می توانست وارد آن سایت شود ، اما این روش برای کاربران بسیار سخت بود چون که ما ربات نیستیم تا بتوانیم این آدرس های پیچیده را به یاد آوریم ، ما به روشی احتیاج داشتیم تا بتوانیم این اعداد را به یک نام آسان و قابل حفظ برای انسان تبدیل کنیم .

بیشتر بدانید:  دامنه سایت چیست و چه کاربردی دارد؟ + تاثیر آن بر سئو!

در اوایل دهه 1980 ، اقای پاول موکاپتریس با سیستمی رو به رو شد که به صورت خودکار ادرس های ip را به نام دامنه تبدیل می کرد و dns  متولد شد ، همین سیستم هنوز هم به عنوان ستون فقرات اینترنت مدرن عمل می کند .

نکته پایانی:

در صورت داشتن اطلاعات بیشتر درباره دی ان اس زیر همین مقاله با بقیه به اشتراک بگذارید .

[ratings]

به این مقاله امتیاز بدید
اگه دوست داشتی می تونی توی شبکه های اجتماعی با دوستات به اشتراک بزاری😉
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp